Haber

Mersin Akdeniz Belediye Başkanı Gültak Siyah İncir Hasadı İçin Üreticilerle Buluştu

Mersin Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, Türkiye’nin en erken ‘siyah incir’ hasadının yapıldığı ilçeye bağlı Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki bahçeleri gezerek, üreticilerle birlikte kolundan incir topladı. Önder Gültak, bölgede siyah incir verimini daha da artırmak için il ve ilçe tarım müdürlükleri ile ortak çalışacaklarını belirtti.

Başkan Gültak, Tarım Hizmetleri Müdürü Cem Nenni ve Bağlarbaşı Kaymakamı Alikutsal Mete ile birlikte ilçeye bağlı Bağlarbaşı Mahallesi’ni ziyaret ederek bölgede ağırlıklı olarak incir üretimi yapan vatandaşlarla görüştü. Bahçeleri gezerek Türkiye’nin en eski siyah incirini kendi kısmından tadan Gültak, belediye olarak üreticinin yanında olmaya ve her türlü takviyeyi sağlamaya devam edeceklerinin altını çizdi. Akdeniz ilçesine bağlı Bağlarbaşı Mahallesi’nin Türkiye’de siyah incirin ilk yetiştirildiği bölgelerden biri olduğunu belirten Gültak, yetiştirilen incirlerin tamamının yeterli fiyata ihraç edildiğini bildirdi.

Gültak, “Fiyat çok iyi. Köylülerimiz de bu işten memnun. Bazı eksiklikleri Tarım İl ve İlçe Müdürümüzle görüşeceğiz. Rekolteyi daha da artırmak için hep birlikte çalışacağız. Bu ürünün tamamı gidiyor” dedi. iç piyasaya değil ihracata.Ortak çalışmalarımızla verimi artırdığımızda üreticilerimiz daha çok kazanacak.Biz artıracağız” dedi.

Toplantıda incir üretimi ve satışı hakkında bilgi veren üreticilerden Tolga Demirbolat, “Normalde her yıl 4-5 ton üretim alırken bu yıl 3,5 ton civarında verim aldık. Tabii ki önceki yıllara göre üretimimiz biraz azaldı ama yinede çok şükür belediyeye de teşekkür ediyorum çünkü bize ilaç isimleri ve sinek kapanı verdi.Bunlarla ilgili çalışmalara başladı biz de faydasını gördük. İncirlerimizin ihracat fiyatı 80-90 TL bandında, 30 TL bandında” dedi. – MERSİN

taskent-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu